Макрон: Франција го поддржува изборот на Финска за членство во НАТО

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува желбата на Финска да се приклучи на НАТО по руската инвазија на Украина, соопшти неговиот кабинет.

„Претседателот вели дека Франција целосно го поддржува суверениот избор на Финска за брзо приклучување кон НАТО“, соопшти Елисејската палата.

Соопштението е објавено по телефонските разговори меѓу Макрон и финскиот претседател Саули Ниинисто.

12.05.2022 - 19:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега