Македонија од утре влегува во портокалова фаза од високи температури

Времето утре сончево и многу топло, попладне со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.
Во Скопје сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец, соопшти УХМР.
 
Во наредните денови продолжува периодот на сончево и многу топло време со дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C. Од четврток до средината на следната седмица на повеќе места ќе биде активирано портокалово ниво за опасност од високи температури.
 
Во недела во попладневните часови ќе има изолирана појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи.
10.07.2024 - 19:16

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега