Лукашенко: Добив понуда за пакт за ненапаѓање со Украина

Лукашенко, близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин, ја обелодени наводната понуда на состанокот со владините претставници и безбедносните сили, каде што исто така ја обвини Украина дека му дозволува на Западот да ја користи нејзината територија за обука и вооружување милитанти кои би можеле да ја дестабилизираат ситуацијата во Белорусија. .

„Тие бараат од нас да не влегуваме во војна со Украина под никакви услови, да не ги преместуваме нашите војници таму. Тие предлагаат да склучиме пакт за ненапаѓање“, рече Лукашенко, пренесе Белта. Од неговата изјава не е јасно дали Украина или Западот ја дале наводната понуда.

Киев не ги коментирал наводите на Лукашенка, а претходно украинските власти предупредија дека Русија може повторно да започне офанзива на северот на Украина од Белорусија. Кремљ одби „засега“ да коментира дали Лукашенко ќе разговара со Путин за наводната понуда.

Минск ѝ дозволи на руската армија да ја искористи белоруската територија за да изврши инвазија на Украина на 24 февруари минатата година. Меѓутоа, белоруските војници засега не учествуваат во војната, но се интензивира заедничката воена обука на белоруските војници со руските сили стационирани во Белорусија.

Лукашенко, исто така, денеска ја обвини Украина дека засолнила милитанти на нејзина територија кои би можеле да учествуваат во наводниот долгорочен план на Западот за дестабилизација на Белорусија. „Не знам зошто тоа им треба на Украинците“, изјавил  Лукашенко.

Тој додаде дека белоруските сили ќе одговорат силно на секоја закана во земјата.

24.01.2023 - 23:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега