Љубовната приказна на Џо и Џил Бајден: Се запознале на состанок на „слепо“, пет пати ја побарал за жена, а вака го бранеше од демонстранти (ВИДЕО)

Џо Бајден често им кажуваше на луѓето дека не се согласувам да се омажам за него сè до неговиот петти предлог. Вистина е дека го сакав од самиот почеток, рече Џил Бајден во 2012 година.

Таа реченица дава убава слика за нивната романса, во која таа сакаше да биде сигурна дека тој ја сака, а после тоа, целиот негов живот беше неговата поддршка и поддршка. Ги залечи раните што ги имаа тој и неговите синови по трагичната загуба, кога првата сопруга на Бајден, Нилиа Хантер, заедно со нивната ќерка Наоми, почина во сообраќајна несреќа во 1972 година и го задржа семејството заедно.

’Конечно  запознав џентлмен!’

78-годишниот Џо и 69-годишниот Џил Бајден, кои денес официјално ќе станат претседател и прва дама на Америка, се сретнаа „слепо“ во 1975 година, организирана од братот на Џо, Френк.

Во тоа време Џо бил 33-годишен сенатор, а 24-годишната Џил Тејлор Џејкобс дипломирала на колеџ. И двајцата веќе имаа брак зад себе, Џо и Нилиа, а Џил се разведе во првата година од колеџот.

„Бев во завршната година од моите студии и дотогаш се дружев со момци кои носеа фармерки и маици, а тој дојде по мене облечен во капут и мокасини. Си помислив, „Оваа врска нема шанси да успее“. Тој беше десет години постар од мене. Но, ме одведе да го гледаме филмот „A Man and a Woman“ и едноставно „кликнавме“. Кога ме испрати до дома, се поздрави со мене со рака и ми посака добра ноќ. Отидов во мојата соба, ѝ се јавив на мајка ми во еден часот по полноќ и ѝ реков: – Мајко, конечно запознав џентлмен“, изјавила Џил.

На почетокот и двајцата гледале на врската како на нешто случајно. „Таа само што ја започнуваше својата кариера и на почетокот на нашата врска мислам дека ѝ беше многу полесно тоа што воопшто не размислував за брак. Ние се забавувавме одлично и уживавме во заедничкото друштво и таа сакаше да остане така“, рекол Џо.

„Постојано му велев дека сè уште не е време, иако бев вљубена во момчињата и знаев дека на крајот ќе дојде до брак. Но, постоеше стравот дека тие ја изгубија својата мајка и јас не можев да дозволам да ја изгубат и втората. Јас едноставно морав да бидам 100% сигурна“, рекла Џил Бајден на што Џо додал дека потоа ѝ поставил ултиматум: „Последен пат те прашувам. Не ми е гајле кога ќе биде тоа и кога ќе се венчаме, но сакам да ми ветиш. Дури тогаш се согласи“.

Тие се венчале на 17 јуни, 1997 година во Њујорк. На церемонијата присуствувале само најблиското семејство и пријатели, а синовите на Бајден, Бо и Хантер стоеле покрај нив на олтарот.

Новото семејство станало комплетно во јуни 1981 година, кога се родила нивната ќерка, а браќата за малата сестричка го одбрале името Ешли.

Во неговата политичка кариера, Џил Бајден била неговиот најсилен адут и најголема поддршка. Двајцата работеле заедно кроејќи ја американската политика до 2017 година, а самиот Бајден неколку пати се кандидираше за претседател на САД.

Првиот пат беше во 1988 година, но тој на крајот се повлече поради обвиненија за плагијат. Потоа во 2008 година, но потоа беше избран да ги води демократите до победата со Обама, и по неговата победа тој стана потпретседател.

Во добро и лошо …

За време на неговата кандидатура за претседател во 1987 година, таа секогаш беше со него на митинзи, а исто беше и кога тој се повлече од трката.

„Како жена политичар, сфатив дека стоицизам добро ми служи. Кога се покажа дека нема да има ништо од претседателската кандидатура во 1987 година, луѓето постојано бараа слаби точки во нашиот тим. Сите се чувствувавме под лупа, но јас одбив да покажам она што сум. „Рече Џил.

Следната година беше тешка за семејството бидејќи Џо имаше две мозочни удари во 1988 година. За време на закрепнувањето, тој имал и белодробна емболија, но успеал да се закрепне од сè, а Џил рече дека и е најтешко да гледа како брзата помош го носи надвор од куќата на носила.

Бајден постојано споменува дека неговата најголема љубов и најголема поддршка е неговата сопруга Џил, со која е во брак 43 години.

„Таа е најсилната личност што ја познавам, таа е столбот на нашето семејство. Нејзината љубов е силна, а нејзината грижа неизмерна“, вели Џо.

За тоа време, Џил секогаш стануваше прва втора дама, која работеше и полно работно време како професор по англиски јазик.

„Откако Џо стана потпретседател, луѓето почнаа да се прашуваат дали можам да бидам Втора дама и да предавам истовремено. Само Џо не го праша тоа. Тој беше со мене и ми рече дека можам, затоа што тоа сум јас. „Рече Џил.

Дека нивната љубов го издржа тестот на времето покажува и гестот на Џо кога во 2010 година тој на дрво во дворот на резиденцијата на потпретседателот на Америка  стави дрвена плоча на дрвото на која пишува „Џо ја сака Џил, Денот на в вљубените 2010“.

Во 2010 година, неговиот син Бо Бајден преживеал лесен мозочен удар, а три години подоцна му бил дијагностициран тумор на мозокот. И покрај напорите на лекарите и најдобрите третмани, тој ја загубил битката и починал на 30 мај 2015 година, на 46 годишна возраст.

Тие сè уште знаат да се шегуваат

И за време на последната кампања на Џо, Џил беше неговата поддршка и штит. Потоа, за прв пат од 1981 година, таа направи пауза од предавањата.

Тие покажаа колку спонтан беше парот на собирот во Ајова во 2019 година, кога Џо го гризна прстот на сопругата за време на нејзиниот говор. Имено, таа започна да го претставува и покажа со раката зад неа, кон местото каде што тој стоеше, а тој потоа ја гризна. Многумина го опишаа моментот како индикација дека очигледно сè уште многу се сакаат, а самата Џил го потврди тоа во подоцнежното интервју.

Никој нема да го допре мојот Џо

Друг момент од кампањата што беше врежан во меморијата на многумина беше во март 2020 година.

За време на митингот во Лос Анџелес, демонстрантите се качија на бината каде што зборуваше Бајден, а штом ги виде, Џил храбро застана меѓу демонстрантите и нејзиниот сопруг и не дозволи никој да му приоѓа.

„Јас сум веројатно единствениот кандидат за претседател чија тајна служба е неговата сопруга. Видете, не се шегувајте со девојка од Филаделфија. Мислам дека на вестите слушнав кога дојдов овде дека Тајната служба размислуваше да ги обезбеди нашите митинзи. Мислам дека тоа е затоа што тие се плашат дека Џил ќе повреди некого. Јас ти велам, се оженив далеку над мојата лига“, рече Бајден во едно интервју по инцидентот.

Џил верува дека љубовта ќе и помогне на Америка, како што и помогна на нејзиното семејство: „љубовта нè прави пофлексибилни и поотпорни. Тоа ни овозможува да бидеме повеќе свои, заедно и иако не може да нè заштити од животните тешкотии, тоа ни дава засолниште, дом. Како да лекуваме скршено семејство? Исто како што обединуваме нација, со љубов, разбирање и мали гестови на љубезност“.

Оваа двојка, која ќе биде во Белата куќа во следните четири години, е целосно спротивна на студената врска што ја имаа Трамп и Меланија, и многумина се надеваат дека лекциите што ги научија во нивниот 43-годишен брак ќе им помогнат да ја излечат поделената нација.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.01.2021 - 11:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега