Лековито семе- намирница која прави мали чуда во нашиот организам

 
Ова лековито семе многумина го дефинираат како “магично“ семе, намирница која прави мали чуда во нашиот организам.
 
Што е чија семе?
Веруваме дека голем број од вас некогаш слушнале за ова семе, иако тоа пости и веќе неколку илјади години. Астеките први го споменуваат чија семето како основна храна која се користи во склоп на религиски обреди но и во медицината.
 
Која е соновната бениефиција од чија семето?
Чија билката најмногу е богата со омега 3 масните киселини протеини и влакна, а исто така и содржи значаен број на витамини, минерали и антиоксиданси. Чија семето е одлично за регенерирање на кожата, но и за согорување на мастите, го зајакнува организмот и позитивно влијае на органите за варење. Нутриционистите се сложуваат дека чија семето е едно од најдобрите кое може да го конзумирате кога ќе осетите слабост, и кога ќе почуствувате дека губите енерегија бидејќи таа вилјае и врз работата на мускулите, за тоа и често го користат и спортистите. Ова семе содржи 37% прехрамбени влакна кои ја потикнуваат работата на цревата. Ова семе доколку се конзумира често помага при превенција од рак на дебелото црево.
 
Причини зошто да конзумирате чија секој ден:
 
-Ова семе не содржи глутен.
 
-Поради 20 проценти омега 3 масните киселини кои ги содржи спаѓаат помеѓу најдобрите намирници за здравјето на мозокот и срцето. Содржат дури и осум пати повеќе омега 3 масни киселини од лососот.
 
-Содржат 20 проценти протеини.
 
-Содржат 8 врсти амино киселини.
 
-Тие се многу силен антиоксиданс, имаат четири пати повеќе антиоксиданси од боровницата.
 
-Содржат пет пати повеќе калциум од мелекото.
 
-Го подобруваат здравјето на кожата и ноктите.
 
-Имаат пзитивно влијание вишокот глукоза во крвта, и одлични се за дијабетичари.
 
-Чија семките се одлични за замена на јајцата, само промешајте ги со вода да се созададе гел и додадете ги во рецептите како замена за јајцата.
 
Колку семки е пторебно да изедете за да го почуствувате дејството?
Нутриционистите препорачуваат во просек околу една лажица семки од чија дневно, а кога ќе ги користите конзумирајте полно вода бидејќи се многу богати со влакна.
 
Како можете да го конзумирате чија семето?
Чија семето има премногу пријатен вкус, а наједноставен начин за конзумирање е да ги изблендирате во некое омилено смути, или пак да ги ставите во некоја витаминска салата. Одличен трик е да ги ставите 15 минути во вода да отстојат за да нараснат 10 пати повеќе од вообичаено. Исто така за повеќе рецепти како да ги конзумирате можете да најдете многу интересни рецепти на Youtube.
 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.07.2020 - 22:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега