Латвија ја затвора границата со Белорусија

Владата на Латвија денеска одлучи да затвори еден од двата гранични премина со Белорусија во обид да спречи илегална имиграција, пренесе агенцијата ЛЕТА.

Шефот на граничната полиција на Латвија изјави дека ситуацијата е најнапната од 2021 година поради големиот прилив на мигранти од Белорусија.

 

Граничарите во последните шест дена вратиле 894 лица, кои се обиделе да ја преминат границата, а во текот на септември биле вратени 1.773 лица, пренесе агенцијата.

 

Во 2021 година Летонија, Полска и Литванија се соочија со имиграциска криза кога илјадници луѓе, главно од Блискиот Исток и Африка, почнаа да ја преминуваат границата од Белорусија.

 

Полска и Литванија подигнаа огради на границите со Белорусија, а новата латвиска влада вети дека ќе го заврши подигнувањето на граничната ограда до крајот на годината.

 

 

19.09.2023 - 14:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега