Курти за инцидентите во Косово: Ќе обезбедиме уште полицајци - oва е судир со криминалци

Косовскиот премиер Албин Курти најави дека Владата на Косово ќе обезбеди уште повеќе полицајци северно од Ибар, поради тамошната ситуација.
Во објава на Фејсбук, Курти изјави дека има „засилени напади“ на северот на Косово.

 

„Криминалните банди ги засилија нападите на северот на Косово. Тие знаат дека крајот е близу. Владата на Косово ниту ќе се пазари со нив, ниту ќе ги толерира. Бомбите што ги фрлаат, куршумите што ги испукаат и маските што ги носат се нивни политичка и народна импотенција. Поради овие криминалци и вооружени напади северно од Ибар, ќе обезбедиме повеќе полицајци. Затоа што истрагата и гонењето на овие криминалци ќе ги води, платени од Србија и раководени од нејзиниот претседател“, напиша Курти.

Курти забележува дека нема да бидат простени бројните прекршувања на законот и дека дестабилизирачките тенденции ќе пропаднат.

„Во четирите општини на север, поделбата не е меѓу Срби и Албанци, туку меѓу криминални банди и граѓани. Ги молам сите граѓани на Косово да ја поддржат државата и полицијата на Косово, сите наши функционери кои ја бранат уставноста и законитоста на републиката и демократијата“, рече Курти.

06.12.2022 - 23:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа