Курти: Во Приштина ќе одговарам на прашањата за ситуацијата на северот на Косово

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска изјави дека „Во Приштина ќе одговара на прашања за ситуацијата на северот на Косово“.

Тој денеска ја посети Косовската академија за јавна безбедност, но, како што пренесува РТК, не сакал да зборува за настаните на северот на Косово.

Курти денеска се сретна со командантот на КФОР Ањело Ристиќ.

Косовската полиција рано денеска упадна во зградите на општините Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток, каде се собраа граѓани во обид да го спречат нивниот влез.

Постапките на косовската полиција денеска ги осудија американскиот амбасадор во Приштина Џефри Ховениер и американскиот сенатор Крис Марфи.

26.05.2023 - 20:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега