Кривична против 20-годишен тетовец, кај него пронајдено украдено оружје

 

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 20-годишниот М.К. од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“ и „прикривање“, извести МВР.

– Во текот на август 2021 година, малолетничка извршила кражба во патничко возило и одзела пиштол „HS 2000“ калибар 9 мм, рамка со 15 куршуми, празна рамка, пари и лични документи, кои му ги дала на пријавениот за да ги продаде, соопшти МВР.

На 18.06.2023, полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што биле пронајдени одземените предмети.

06.09.2023 - 16:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега