Ковачевски: Платите на судиите не може да се намалат, постојат законски одредби

 

 

Законските одредби, кои забрануваат намалување на платите на судиите, го прават комплексно решението за намалувањето на платите на функционерите. Вака денес објасни премиерот Димитар Ковачевски по посетата на компанијата „Вабтек МЗТ АД Скопје“. Работната група сè уште не дала предлог на кој начин ќе се намалуваат платите на функционерите, кои од март годинава се зголемени за рекорни 78 %.

„Во однос на функционерските плати, треба да се менуваат седум закони, при што кај дел од функционерите постојат законски одредби дека не може да се намалува платата. Постојат такви одредби. На пример, кај платите на судиите. Во овие делови од законите делот кај пратениците е регулиран со Законот за пратениците, а пратениците се над тие што ги избираат, а тоа е Владата, затоа велам дека се работи за комплексно решение. Тоа, на крајот на краиштата, треба да донесе правичност во плаќањето на трудот во согласност со одговорностите што секој ги има во државата. Ние бевме во ситуација во која претседател на држава имаше помала плата од секретарка во Агенција за електронски комуникации, на пример. Сметам дека тоа е исто така дебаланс, кој треба да се адресира на соодветен начин“, рече премиерот Ковачевски.

Во буџетот за 2024 година, како што претходно извести премиерот Ковачевски, не се предвидени средства за повисоките плати на функционерите, но Владата сè уште работи на решението со кое ќе се намалат, а кога ќе биде утврдено, треба да помине и во Собранието. Министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, минатата недела рече дека има две опции за намалување на платите. Едната е со Законот за плати во јавниот сектор, а другата е измена и дополнување на седум закони со кои се регулираат платите на сите функционери, чии плати беа зголемени со одлуката на Уставниот суд во март годинава.

23.11.2023 - 15:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега