Косово доби излез на море

Премиерот на Албанија, Еди Рама за време на прес-конференцијата со неговиот косовски колега Авдулах Хоти, по заедничкиот состанок меѓу двете влади изјави дека во следните недели пристаништето Драч ќе припадне на Косово.

 

Тој рече дека уште во следните неколку недели ќе потпише договор со кој ќе овозможи стоките и производите што пристигнуваат на пристаништето во Драч и се наменети за Косово, да бидат управувани од косовската царина.

„За неколку недели ќе одам во посета на премиерот Хоти за конечно да го потпишам договорот што ја поминува Царината во Драч на целосно располагање со Косово и што го прави пристаништето Драч де факто пристаниште на Косово“, рече Рама.

Премиерот исто така зборуваше и за Мини шенгенскиот регион, чиј дел по потпишувањето на договорот во Вашингтон ќе стане и Косово.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.10.2020 - 15:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега