Кличко му се налути на Шолц зашто сè уште им издаваат визи на Русите

 

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за Русите.

Поранешниот боксерски шампион е познат уште од почетокот на руската специјална воена операција во Украина како еден од најголемите критичари на Путин, кој добива се поголема поддршка во својата земја.

„Руските граѓани се борат во Украина, мачат и убиваат мирни Украинци и деца, ги уништуваат нашите градови и села. Мнозинството руски граѓани би ја поддржале политиката на Путин и неговите крвави империјални амбиции“ рече Кличко, оправдувајќи го својот повик за замрзнување на издавањето на визите.

Како казна за специјалната воена операција, украинскиот претседател Володимир Зеленски неодамна побара ЕУ да престане да издава визи за Русите.

Сепак, Шолц вчера се изјасни против предлогот.

12.08.2022 - 19:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега