Ќе поскапат ли горивата во Македонија? Цената на нафтата на светската берза повторно се зголеми

Цената на нафтата на светската берза скокна до 107 долари, односно на лондонскиот пазар изнесуваше 106,96 долари или 4,50 долари повеќе во однос на претходното затворање.

На американскиот пазар барелот денеска се продаваше за 4,64 долари повеќе од претходното затворање и достигна цена од 104,04 долари.

Намаленото снабдување со руски гас во Европа предизвика загриженост кај останатите земји, откако Киев ја блокираше главната транзитна рута.

11.05.2022 - 23:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега