Кинеските иноватори го достигнаа врвот: Во Дубаи буквално леташе автомбил (ВИДЕО)

Летечки автомобил направен од кинеската фабрика за електрични возила Xpeng Inc, го направи својот прв јавен лет во Обединетите Арапски Емирати, како дел од програмата на компанијата за лансирање на производот на меѓународните пазари.„X2“ е авион со вертикално полетување и слетување со две седишта кој се крева со осум пропелери – по два на секој агол од возилото.

„Одиме чекор по чекор кон меѓународниот пазар“, рече Мингуан Киу, генерален менаџер на Xpeng Aeroht.

„Го избравме Дубаи за првиот лет бидејќи е најиновативниот град во светот“, објасни тој.

13.10.2022 - 10:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега