Кинески хирурзи со помош на технологија оперираа пациентка оддалечена речиси пет илјади километри

 

 

Со помош на технологијата за роботска хирургија, напојувана со 5G, кинески хирург успешно го отстрани воспаленото жолчно кесе на пациентка која живее илјадници километри подалеку во северозападна Кина. Високо ефективната операција на далечина беше завршена за само 30 минути на 16 февруари, објави „Ксинхуа“.

Лианг Ксијао ја спроведе процедурата со помош на роботска конзола во болница во Хангжу, главен град на источната кинеска провинција Жеџијанг. Во исто време, пациентката била во болница во градот Алаер во автономниот регион Ксинџијанг Ујгур, на речиси 5.000 километри оддалеченост од локацијата на хирургот.

„Кога дадов инструкции од оперативната платформа, роботот за ендоскопија со четири раце во болницата Алаер одговори синхронизирано“, рече Лианг. Операцијата помина без проблеми, со незначително заостанување помеѓу хирургот и апаратот, додаде тој.

Оваа операција не само што ја излечи болеста што ја мачеше пациентката со денови, туку покажа и како оваа молскавична безжична технологија може да им обезбеди на пациентите во оддалечените региони на Кина поголем пристап до висококвалитетни медицински услуги. Болниците во некои внатрешни региони, далеку од источните крајбрежни региони богати со медицински ресурси, се соочуваат со недостиг на добро обучен персонал и напредна опрема.

Пациентите од оддалечените области кои страдаат од критични болести често се соочуваат со значителни предизвици и временски ограничувања кога станува збор за патување во поголемите градови за лекување. Поради ова, локалните болници обично бараат помош од истакнати лекари од водечки медицински центри за да вршат операции и да ги задоволат потребите на своите пациенти. Но, целиот овој процес е подеднакво стресен и за медицинскиот персонал. Претходно, лекарите во Хангжу мораа да патуваат речиси девет часа со авион, по што следеше уште 30-минутно возење со автобус за да стигнат до болницата во Алаер. Благодарение на хируршката технологија овозможена од 5G, овој проблем сега може ефективно да се реши.

„Отстранувањето на жолчното кесе сега за нас е рутинска операција“, рече Лианг.

Кинеските производители на медицински роботи моментално работат на подобрување на технологијата за дополнително да го надминат ограничувањето на просторот.

13.04.2023 - 22:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега