Катастрофа во Либија: Пукнаа брани, уништен град, илјадници мртви

Се стравува дека илјадници луѓе загинале во Либија откако бурата Даниел донесе толку многу дожд на североисток што две брани се урнаа во еден регион, влечејќи цели населби во морето. Повеќе од 2.000 луѓе загинаа, а околу 6.000 се водат за исчезнати во тешко погодениот град Дерна, каде што под притисокот на поплавите се урнаа две брани, пишува Си-ен-ен.

„Како резултат на тоа се урнаа три моста. Водата што тече однесе цели населби и на крајот ги исфрли во морето“, изјави Ахмед Мисамари, портпарол на Либиската национална армија.

Шефот на либиската служба за итни случаи, Осама Али, за Си-Ен-Ен изјави дека по уривањето на браната „целата вода отишла во областа кај Дерна, која е планинско крајбрежно подрачје“.

Куќите во долините беа однесени од силни струи од кал кои носеа возила и остатоци, додаде тој. Телефонските линии во градот исто така се во прекин, што ги отежнува напорите за спасување, рече Али, а работниците не можеа да влезат во Дерна поради огромното уништување.

Али рече дека властите не ги предвиделе размерите на катастрофата. „Временските услови не беа добро проучени, нивото на морската вода и врнежите [не беа проучени], брзината на ветерот, немаше евакуации на семејства кои би можеле да се најдат на патот на бурата и во долините“, рече Али.

„Либија не беше подготвена за ваква катастрофа, никогаш не сме биле сведоци на вакво нешто. Признаваме дека имаше недостатоци иако првпат се соочуваме со вакво нешто“, рече Али.

12.09.2023 - 10:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега