Како јужноафриканските научници ја откриле омикрон варијантата на коронавирусот?

Лабораториските техничари во лабораторијата "Lancet" во Јужноафриканската Република на почетокот на ноември пронашле необични обележја во примероците кои ги тестирале на коронавирусот.

Откриле дека во тоа што би било нормален профил на геном на вирусот недостасува ген, а ПЦР тестовите не откриле една од очекуваните карактеристики, што било сигнал дека нешто во врска со вирусот се променило.

Само неколку дена подоцна, истиот феномен бил пријавен во одделот за молекуларна патологија на "Lancet" во Јоханесбург.

Три недели подоцна, тоа што јужноафриканските експерти го откриле станало познато ширум светот како омиркон сојот на коронавирусот.

Д-р Алисон Глас, патолог од одделот на "Lancet", рекла дека откритието на новиот сој се поклопило со наглиот раст на нови Ковид-19 случаи во делови од Јужноафриканската Република.

Провинцијата Гуатенг, во која е сместен Јоханесбург, на почетокот на ноември забележала помалку од еден процент заразени, а во рок од две недели бројот скокнал на шест проценти, за во средата да достигне 16 проценти позитивни случаи од вкупното тестирање.

"Откритието на новата варијанта предизвикало загриженост дека не чека уште еден скок во бројките. Првата помисла беше: Ништо од мирен декември и божиќен одмор", рекла Глас.

Наглиот пораст на нови случаи во Гаутенг не минал незабележано во Мрежата за надзор на генетика, а директорот Тулио де Оливеира свикал состанок за 23-ти ноември. Во изјавата за "New Yorker" рекол дека од еден член на Мрежата дознале дека приватната лабораторија "Lancet" пратила шест геноми на мутираниот вирус, а по увидот во истите биле прилично загрижени бидејќи откриле неуспех на една од сондите во ПЦР тестирањето.

Било утврдено дека сојот многу често се појавува. Тулио подоцна на Твитер објавил информација дека за помалку од две седмици новиот сој доминира во сите инфекции по делта сојот во Јужна Африка.

 

02.12.2021 - 22:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега