ЈуТјуб ги укинува „Stories“

Видео сервисот ЈуТјуб ги исклучува Stories.

Од 26 јуни, корисниците на ЈуТјуб повеќе нема да ја имаат оваа опција, а постоечките објави ќе исчезнат во рок од седум дена.

ЈуТјуб сака да ги насочи корисниците кон кратка форма на видео што ја нарекува „Shorts“, која би требало да биде конкуренција на ТикТок.

Иако многу платформи ги усвоија кратките приказните првично популаризирани од Снепчет, ЈуТјуб е првиот што официјално ја затвори својата верзија.

29.05.2023 - 21:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега