Ја застануваат на улица бидејќи мислат дека е ќерка на принцезата Дијана – многумина се воодушевени од неа

Принцезата Дијана е меѓу најпознатите лица на британската култура и нејзиниот препознатлив стил – вклучувајќи ја и нејзината позната руса коса – е веднаш препознатлив од милиони луѓе.

Всушност, покојната принцеза од Велс има толку легендарен изглед што една жена од Борнмут доживеала да биде запирана на улица од луѓе кои мислат дека таа би можела да биде ќерка на Дијана – само затоа што ја променила фризурата.

Софи Илс (24) решила да го промени својот изглед во април 2021. година, кога го скрати поголемиот дел од косата.

Но, спонтаната фризура се претворила во копија на препознатливиот стил на Лејди Ди – оставајќи ги луѓето во шок, бидејќи сличноста е запрепастувачка.

Софи за британските медиуми излјавила дека само сакала да го смени стилот на фризурата.

„Сакав да го сменам целиот мој стил. Отсекогаш имав долга коса и само си мислев ‘зошто да не?’. Поголемиот дел го исеков затоа што сакав слоеви. Една работа доведе до друга – и тогаш почнав да излегувам“.

„Количеството на внимание што го добивам – луѓето велат: ‘Изгледаш како принцезата Дијана – дали си нејзината ќерка?’

Секогаш велам не – знам која е мајка ми! – но тоа е убав комплимент. Мислам дека не личам на неа. Сакав само нов изглед. Како да не можам да избегам од вниманието. Се разбудив и целиот мој живот се смени целосно“.

Девојката вели дека луѓето дури ја „барале и ја прегрнувале само поради нејзината сличност со принцезата Дијана“.

Таа додала: „Првиот пат кога ме запреа отидов во продавницата по млеко и само застанав во редот. Кога платив, имаше некои луѓе зад мене. Беа шокирани – затоа што многу личав на принцезата Дијана. Тие рекоа: „Дали некој некогаш ти кажал?“ Останав без зборови“.

„Минатата година бев со неколку пријатели и еден тинејџер сакаше да се гали. Некои луѓе сакаат селфи. Но, сите тие беа само пријателски расположени“.

Софи не ја гледа таа споредба, но признава дека тоа направило чуда за нејзината самодоверба.

Таа додала: „Јас сум обична девојка. Но, навистина сакам да ја зголемувам мојата самодоверба. Секој пат кога ќе се разбудам, знам дека треба да ја средам мојата нова фризура”.

Принцезата Дијана, која почина во 1997. година, беше позната по нејзините фризури кои инспирираа фризури за цела генерација жени.

17.01.2022 - 17:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега