Извршниот директор на ТикТок сослушан од американскиот Конгрес

 

Пратениците на американскиот Конгрес на денешната седница го обвинија извршниот директор на ТикТок, Шу Чичев, дека апликацијата овозможува достапна штетна содржина и предизвикува „емоционална вознемиреност“ кај младите корисници.

Републиканската репрезентативка Кети МекМорис Роџерс на почетокот на сослушувањето во Конгресот рече дека за неколку минути по отворањето на нов профил на ТикТок, алгоритмот на апликацијата промовира содржина со самоповредување, нарушувања во исхраната и поттикнување опасни „предизвици“ , пренесува Ројтерс.

Демократскиот пратеник од Њу Џерси Френк Палоне рекол дека содржината достапна за децата на ТикТок го влошува детскиот „емоционален стрес“, додека републиканскиот пратеник Боб Лата рекол дека 10-годишното девојче се задавило кога се обидело да го изведе таканаречениот „предизвик за затемнување“ што таа го видела во видеото на апликацијата.

23.03.2023 - 18:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега