Ивановски ќе игра во четвртфиналето на јуниорскиот Вимблдон

 

Македонскиот тенисер Калин Ивановски избори пласман во четвртфиналето, на јуниорскиот турнир во Вимблдон. Ивановски славеше победа над Литванецот Едас Бутвилас.

Ивановски отпорот на противникот го скрши по два часа и три минути игра.

Првиот сет му припадна на Ивановски со 6/4. Во вториот Литванецот возврати со 7/5, а потоа во третиот со 6/0 за само 29 минути игра, Ивановски го реши прашањето околу патникот во четвртфиналето.

За место во полуфиналето, Калин Ивановски ќе игра против Бор Артнак од Словенија или против Шпанецот Педро Роденас.

06.07.2022 - 16:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега