Италијанците со векови користат трик од кој бегаат комарците

Ништо не може да ве изнервира како комарците. За борба против нив во текот на летото, можеме да користиме производи купени во продавница, но можеме да пробаме и природен метод. Тоа навистина функционира.

Постои едноставен трик кој ќе ви овозможи засекогаш да се ослободите од непоканетите крвожедни гости.

Во вашата градина или на терасата, треба да имате билки што не ги сакаат комарците – тоа се нане, маточина, босилек и рузмарин. Друго подеднакво ефикасно решение е да користите природна смеса која засекогаш ќе ги одврати комарците.

Веројатно веќе имате се што ви треба:
Една пластична чаша
Оцет
Кора од лимон
Парчиња кромид

Само земете една чаша, наполнете ја со оцет и додадете малку кора од лимон и парчиња кромид внатре. Оваа „смеса за мирис“ ќе биде навистина неподнослива за комарците.

17.08.2022 - 23:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега