Иран ја засилува репресијата врз граѓаните: Егзекуции, апсења и враќање на моралната полиција

Со погубување на осуденици, апсење дисиденти и враќање на полициските патроли за спроведување на задолжителните правила за хиџаб, Иран ја засилува репресијата додека се зголемуваат тензиите со неговиот најголем непријател Израел, велат активистите.

Иранците во Исламската Република се соочуваат со зголемена репресија откако избија протести низ целата земја по смртта во септември 2022 година во притвор на 22-годишната Махса Амини, која беше уапсена поради наводно кршење на правилата за облекување на жените.

Но, задушувањето на опозицијата влезе во нова фаза бидејќи се зголемија стравувањата од регионален конфликт, откако Израел го нападна Иран во петокот.

Активистите забележаа дека белите комбиња на „моралната полиција“ се вратија на градските плоштади низ целата земја, грабнувајќи ги жените за кои сметаат дека го прекршиле правилото за задолжителен хиџаб кое е на сила од Исламската револуција во 1979 година.

Шефот на полицијата во Техеран Абас Али Мохамадијан јавно ги објави најновите мерки на 13 април, а локалните медиуми објавија дека тие биле наречени „Нур“ („светлина“ на персиски јазик).

Неколку видеа објавени на социјалните мрежи, со клучни зборови „jang aliyeh zanan“ („војна против жените“), прикажуваат жени како се туркаат во комбиња од полицајци придружувани од полицајки кои носат чадор – исламска облека за жени.

„Исламската Република ги претвори улиците во бојно поле против жените и младите“, напиша добитничката на Нобеловата награда за мир и затворена активистка за човекови права Наргес Мохамади од затворот Евин во Техеран, како што нејзините поддржувачи објавија на социјалните мрежи.

Едно видео, снимено во близина на станицата на метрото во северен Техеран, прикажува жена како паѓа на земја откако полицијата ја привела, кажувајќи им на случајните минувачи кои се обиделе да ѝ помогнат дека ѝ бил одземен телефонот.

Во друго видео, се слуша звукот на, како што изгледа, полицијата која користи електрични шокови против жени набиени во комбе. „Во услови на зголемен домашен отпор и меѓународно внимание фокусирано на регионалните тензии, Исламската Република ја користи можноста да ја засили својата кампања на репресија против опозицијата“, рече Хади Гаеми, директор на Центарот за човекови права во Иран со седиште во Њујорк. „Без силен меѓународен одговор, Исламската Република ќе биде охрабрена да го зголеми насилството врз жените и нејзините срамни прекршувања на човековите права“, рече Гаеми. Стотици луѓе се убиени, според групите за човекови права, а илјадници уапсени, според Обединетите нации, во задушувањето на протестите во 2022 година, кои беа најголемиот предизвик за Исламската Република. Меѓу уапсените во последните денови е и Аида Шахкарами, сестра на 16-годишната Ника Шахкарами, која загина за време на задушувањето на протестите во 2022 година, напиша нејзината мајка Насрин на социјалните мрежи. Аида е приведена „затоа што не носела задолжителен хиџаб“, напиша Насрин на социјалните мрежи. Ника Шахкарами беше пронајдена мртва за време на протестите, а некои членови на семејството ги обвинија безбедносните сили за нејзиното убиство. Дина Галибаф, новинарка и студентка на Универзитетот Шахид Бехешти во Техеран, беше уапсена откако ги обвини безбедносните сили на социјалните мрежи за врзување со лисици и сексуално вознемирување за време на претходното апсење на станицата на метрото, според норвешката група за права Hengaw. Егзекуциите, за кои активистите велат дека Техеран ги користи за тероризирање на општеството, исто така продолжија, со најмалку 110 егзекутирани луѓе оваа година, според норвешката група за човекови права во Иран, ИЧП. Меѓу егзекутираните во последните денови се и брачната двојка 29-годишниот Есмаил Хасаниани и неговата 19-годишна сопруга Марјан Хаџизадех, кои беа осудени на смрт поради обвиненија поврзани со дрога во заедничко судење. и тие беа обесени во затворот Занјан на 11 април, според ИЧП. „Без сомнение, режимот ќе ја искористи оваа можност да ја заостри контролата врз земјата“, рече шефот на ИЧП Махмуд Амири-Могадам. „Тие сè уште не успеале да ја воспостават контролата што ја имаа пред септември 2022 година. Сега можеби ќе имаат можност да го сторат тоа доколку целото меѓународно внимание е насочено кон ескалацијата на тензиите со Израел.

21.04.2024 - 10:50

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега