Илон Маск е побогат од кога и да било порано

Пазарната капитализација на Tesla вчера достигнала 1 трилион долари, откако излезе веста дека Херц нарачува 100.000 возила за својата рент-а-кар компанија.

Така, Тесла им се придружи на Apple, Amazon и Microsoft. Акциите се искачија на 1.008 долари по објавувањето на зделката, достигнувајќи рекордно високо ниво.

Не растеше само вредноста на Тесла. Илон Маск стана побогат од кога било, пренесува Форбс, додавајќи дека 50-годишниот Јужноафриканец сега е веројатно најбогатиот човек на планетата.

Вредноста на Маск пораснала на 255,2 милијарди долари, според проценките на Форбс.

Форбс додава дека Маск сега е најбогат од сите откако го следат. Шефот на Тесла сега е побогат од коосновачот на Гугл, Лери Пејџ (шестиот најбогат во светот) и шефот на Фејсбук Марк Цукерберг (седмиот најбогат во светот) заедно.

Малку од богатството на Маск може да се припише на неговиот удел од 21 процент во Tesla, кој помогна да се лансира на нивоата на кои е денес, како инвеститор пред речиси две децении.

Акциите на Tesla во петокот беа околу 910 долари, а до пладне вчера скокнаа на 978 долари, што е за 33 отсто повеќе од почетокот на годината. Исто така, доволно за Tesla да капитализира 968 милијарди долари.

До вчерашното затворање на берзата во 4 часот наутро, пазарната капитализација на Тесла за прв пат во историјата надмина 1 трилион долари.

Акциите на Tesla скокнаа за 12,6 отсто тој ден.

Маск има удел и во приватната компанија за истражување на вселената SpaceX, која би можела да го испроба првото орбитално лансирање на својата нова ѕвездена ракета следниот месец. Договорот неодамна бил проценет од инвеститорите на 74 милијарди долари, по кругот на финансирање во февруари. Акциите, наводно, неодамна биле тргувани за 100 милијарди долари на секундарниот пазар.

Маск го престигна Џеф Безос во септември и стана најбогатиот човек на светот и оттогаш Безос не му се ни приближил.

Маск потоа побара од Форбс да му испрати сребрен медал на Безос, основачот на Амазон и ривал во однос на вселенските истражувања. Форбс не го стори тоа, па Маск на Твитер му испрати емотикон со сребрен медал.

Богатството на Безос вчрра паднало за 1 милијарда долари, бидејќи акциите на Амазон ослабнале пред извештајот за заработката во третиот квартал. Јазот меѓу двајцата милијардери се зголеми на повеќе од 62 милијарди долари; Безос го заврши денот со богатство од околу 193 милијарди долари.

Кога акциите на Амазон го достигнаа врвот претходно оваа година во јули, технолошкиот магнат од Сиетл вредеше, според проценките на Форбс, 222 милијарди долари.

26.10.2021 - 23:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега