И Заев и Мицкоски очекуваат убедлива победа на 15 јули

Очекуваме убедлива изборна победа, освојување парламентаано мнозинство над 61 пратеник со што ќе може да се формира влада без условувања, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев на вечерашниот телевизиски дуел со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на МТВ.

– Јас сум убеден дека ќе добиеме огромно мнозинство, не е невозможно да добиеме и парламентарно мнозинство од 61 пратеник, ние ја имаме најшироката мултиетничка комплетна коалиција со сите етнички заедници застапена внатре, но убеден сум дека ќе има доволен број голем на пратеници за да можеме без каков било услов да со другите преговараме сочинувајќи парламентарно мнозинство и новата македонска влада, изјави Заев.

Во изборна победа верува и Мицкоски, но вели, сега не сака да зборува за бројки. Очекува ВМРО-ДПМНЕ да добие убедлива поддршка од граѓаните и да го порази СДСМ на 15 јули.

– Јас тоа го кажав и на една емисија која што беше пред некој ден. Јас не би сакал да зборувам за бројки, туку би сакал да зборувам повеќе за суштина затоа што бројките ќе ги видиме егзантно кога ќе дојде 15 јули ќе видиме каква е волјата на граѓаните. Јас сум убеден во победата на коалицијата која што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ, претпоставувам нашиот политички противник е убеден дека тие ќе бидат тие коишто ќе победат и сега тука знаете се создава еден вид какафонија, рече Мицкоски.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.07.2020 - 20:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега