Хоџа: Усвоен националниот план за ковид-19 вакцинација

Усвоен е националниот план за ковид-19 вакцинација во земјата. Вакцинацијата ќе се спроведува во три фази во кои се опфатени различни категории граѓани кои ќе бидат во согласност и во зависност од пристигнување на вакцините и различните приоритетни групи за вакцинација, соопшти денеска портпаролот на владата, Муамет Хоџа.

-Три главни групи се приоритетни со цел да се обезбеди функционирање на здравствениот систем, да се заштитат лицата со најголем ризик од заболување, компликации и смрт, и да се одржат основните услуги на критичната инфраструктура, кажа Хоџа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.01.2021 - 16:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега