Хамас објави дека 10-месечното бебе кое беше држено како заложник загинало во израелски напад

 

Преговорите меѓу Израел и Хамас за продолжување на примирјето во Газа ги засени непотврденото тврдење на Хамас дека израелско бомбардирање го убило 10-месечното бебе и неговото семејство кои беа држени како заложници во Појасот Газа.

Непосредно пред конечното ослободување на жените и децата заложници за прекин на огнот, военото крило на Хамас објави дека најмладиот заложник, бебето Кфир Бибас, било убиено во израелско бомбардирање, заедно со неговиот четиригодишен брат и нивната мајка.

Таткото исто така бил заробен од Хамас.

Израел: Ги проверуваме тврдењата на Хамас

Израел рече дека го потврдува тврдењето, кое е потенцијално експлозивно бидејќи ги вклучува најистакнатите цивилни заложници што допрва треба да се ослободат.

Ројтерс не можеше независно да ја потврди изјавата на Хамас. Роднините упатија посебен апел за ослободување на семејството откако децата и нивните родители беа исклучени од претпоследната група пуштена во вторник.

Се преговара за продолжување на прекинот на огнот

Палестински функционер претходно изјави за Ројтерс дека и покрај подготвеноста на двете страни да го продолжат примирјето, сè уште не е постигнат договор.

„Разговорите со посредниците Египет и Катар сè уште се во тек“, рече претставникот. Портпаролот на израелската влада изјави дека Израел ќе разгледа секој сериозен предлог.

„Правиме се што можеме за да ги извлечеме тие заложници. Ништо не е потврдено додека не се потврди“, изјави Леви за новинарите во Тел Авив.

„Зборуваме за многу чувствителни преговори во кои човечки животи висат на конец“, додаде тој.

По завршувањето на ослободувањето на заложниците, борбите ќе продолжат, рече Леви, нагласувајќи дека „оваа војна ќе заврши со крајот на Хамас“.

29.11.2023 - 22:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега