Грција воведува задолжителна вакцинација за постарите од 60 години - ќе има и казни

Грција денеска соопшти дека воведува задолжителна вакцинација против коронавирус за лицата постари од 60 години, што е драстичен чекор во борбата на таа земја со зголемениот број заразени лица.

Властите најавиле дека ќе наплаќаат глоба од 100 евра за секое лице на возраст од 60 и повеќе кое нема да се вакцинира и така натаму секој месец. Мерката ќе почне да се применува од 16 јануари. Околу 63 отсто од околу 11 милиони жители се целосно вакцинирани, а распоредот на вакцинацијата е забрзан во последните недели.

„Ги насочуваме нашите напори да ги заштитиме нашите сограѓани и затоа вакцинацијата отсега ќе биде задолжителна“, изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис на владина седница.

„Грците постари од 60 години кои не биле вакцинирани мора да закажат термин за првата доза до 16 јануари или ќе се соочуваат со парична казна од 100 евра секој месец“, додаде Микотакис.

Грција се бори со зголемување на инфекциите овој месец, при што дневниот број на нови случаи достигнува рекорди. Земјата потврдила 931.183 случаи на инфекција и 18.067 смртни случаи од почетокот на пандемијата.

Во Грција, на невакцинираните лица од ноември им е забранет влез во затворени простори, вклучувајќи ресторани, кина, музеи и спортски сали. Не им се признава ниту негативен тест за коронавирус.

 

30.11.2021 - 22:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега