Грција го гради најголемиот паметен град во Европа

Ламда Девелопмент Грција започна со изградба на најголемиот и најзелен паметен град во Европа, дел од проектот вреден 8 милијарди долари, кој е планиран повеќе од една деценија. Сместен на местото на поранешниот аеродром во Атина, Елиникон ќе го има првиот грчки облакодер, луксузен трговски центар и спортски парк.

Развојните тимови изјавија за Бизнис Инсајдер дека се обидуваат да создадат „рај за поштенски кодови“ кој комбинира прекрасни погледи на крајбрежјето со технолошки напредна и еколошка инфраструктура. Првата фаза од проектот, која треба да биде завршена до 2026 година, се проценува дека ќе привлече еден милион нови туристи и ќе ја поттикне грчката економија за 3,3 милијарди евра (3,6 милијарди долари).

Елиникон е еден од неколкуте нови високотехнолошки градови што се градат низ целиот свет, иако тие обично се наоѓаат во Кина или на Блискиот Исток, а не во Европа.

Паметниот град го добил името по напуштениот меѓународен аеродром Елиникон, кој се наоѓа на 6 километри јужно од Атина и бил затворен во 2001 година. Изградбата првично требаше да започне во 2008 година, но беше значително одложена поради светската финансиска криза која ја доведе грчката економија на работ на колапс. Работата на проектот, кој програмерите го опишуваат како најголем проект за урбана регенерација во Европа, конечно започна во јули 2020 година.

Развојните тимови ги истакнуваат прекрасните погледи на Егејското Море и регенерацијата на крајбрежјето долга две милји е приоритет, пишува Кликс.ба. Изградбата на луксузните вили започна минатата година.

Ламда девелопмент, која е на листата на 100-те највлијателни компании на магазинот Тајм, веќе продаде 350 имоти на брегот и неодамна најави почеток на работа на нова локација наречена Мала Атина, која ќе има уште 1.115 станбени единици.

19.06.2024 - 18:26

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега