Градот Скопје почнува со присилна наплата на данокот на имот и фирмарина за 2019 година

Град Скопје почнува постапка за присилна наплата на неплатените обврски по основ на годишниот данок на имот и комунална такса за фирмарина за 2019 година, во согласност со одредбите за присилна наплата и обврските што произлегуваат од Законот за даноците на имот (Сл.весник на РМ број 61/2004….23/2016).

– Во тековната година во месец март, Град Скопје испрати опомени за неплатен данок на имот и комунална такса за фирмарина до сите правни и физички лица кои вршат дејност на територија на Град Скопје. Од причина што рокот во кој требаше да се изврши наплатата по доставената опомена е поминат, Град Скопје изготви решенија за присилна наплата кои ќе бидат доставени до даночните, односно таксените обврзници, соопштуваат од прес-службата на Градот Скопје.

Информираат дека сите даночни и таксени обврзници кои по горенаведените основи имаат заостанати и неплатени долгови треба да ги подмират своите обврски.

Оттаму напоменуваат дека доколку по ваквото решение не се постапи се изготвува решение за блокада на сметките на обврзниците по банки.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.09.2020 - 12:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега