Го отстранува вишокот вода од организмот, лечи кожни болести - билка која се смета за најлековита

Брезата и чајот од ова растение помагаат во лекувањето на многу здравствени проблеми. Нејзините придобивки за организмот се познати уште од античко време, а во народната медицина се смета за едно од најлековитите растенија. Употребата на чајот од бреза е широко распространета низ целиот свет.

Го отстранува вишокот вода од организмот, лечи кожни болести: Ова е најлековитото растение!

Се користат пупките, лисјата, кората, цветот и сокот од бреза. Брезата има лековити својства благодарение на нејзиниот состав. Пупките и лисјата се богати со витамин Ц, но содржат и други витамини и минерали, како калиум, калциум и фосфор.

Ова чудесно растение го зајакнува организмот, го подмладува ткивото, го забрзува заздравувањето на длабоките рани, го зајакнува кардиоваскуларниот систем и го намалува високиот крвен притисок.

Брезата успешно ги лекува бубрежните заболувања, исфрлајќи ги насобраните токсини. Исто така, докажано е дека ги ублажува кожните болести, како што се егзема, псоријаза и разни осипи и воспаленија.

Освен тоа, ја стимулира работата на црниот дроб бидејќи го олеснува лачењето на жолчката.

Чајот од бреза е познат по одличните резултати кога станува збор за слабеењето. Благодарение на своите својства, тој е одличен диуретик, помага да се исфрли вишокот течности од организмот и е одличен во борбата против вишокот килограми и целулитот.

Исто така, ги ублажува менструалните грчеви.

Подготовка на чај од бреза

Ова е единствениот чај што не се вари. Поточно, треба само да ги прелиете лисјата или цветовите со топла вода. Потоа, треба да почекате да отстои околу 10 минути и пијалакот е подготвен.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.10.2020 - 13:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега