Ѓорчев во Сенатот на САД: Средби со сенаторите Тилис, Луминс, Тубервил и Ланкфорд

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев учествува на форумот за безбедност во Сенатот на САД во Вашингтон. 

За време на форумот Ѓорчев оствари средби со сенаторите Том Тилис, Синтија Луминс, Томи Тубервил и Џејмс Ланкфорд. 

„Ѓорчев ја нагласи важноста на стратешкото партнерство меѓу Македонија и САД.  Односите меѓу двете земји треба да се продлабочуваат, како и заедничкото сојузништво во НАТО. 

Главни теми на форумот се војната во Украина, состојбата во Европа и светот, сајбер безбедноста, енергетската криза и други поврзани теми. 

 

На форумот учествуваат околу 200 учесници, како и пратеници од САД, Европскиот парламент, Канада, Велика Британија, Германија, Украина, Италија, Шпанија, Франција итн“, информираат од ВМРО-ДПМНЕ.

09.12.2022 - 13:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега