Ѓоковиќ: Жалам, ова е важна лекција за мене (ИДЕО)

Новак Ѓоковиќ се огласи во јавноста по дисквалификацијата од Ју-Ес опен. Првиот носител на турнирот во финишот на првиот сет против Пабло Карењо-Буста со топче погоди еден од линиските судии.

Организаторите ја разгледуваа ситуацијата десетина минути, а потоа донесоа одлука да го дисквалификуваат од турнирот.

„Целата оваа ситуација направи да се чувствувам тажен и празен. Проверив како се чувствува линискиот судија и според информациите што ги добив, таа е добро, фала му на Бога. Нејзиното име не можам да го откријам, морам да ја заштитам нејзината приватност. Жал ми е што и предизвикав таков стрес. Беше погрешно тоа. Сакам ова непријатно искуство, дисквалификацијата од турнирот да го претворам во важна животна лекција и да продолжам да се развивам како човек, но и како тенисер. Им се извинувам на организаторите на Ју-Ес опен. Благодарен сум на моето семејство и мојот тим. Благодарен сум им намоите навивачи за поддршката. Беше ова тежок ден за сите нас“, напишал Ѓоковиќ.

Поради дисквалификацијата Ѓоковиќ остана без поените што ги освои со пласманот во осмина-финалето, а исто така остана и без наградниот фонд. Пласманот во осмина-финалето на Ју-Ес опен носи околу 250.000 долари.

 
 
 
View this post on Instagram

This whole situation has left me really sad and empty. I checked on the lines person and the tournament told me that thank God she is feeling ok. I‘m extremely sorry to have caused her such stress. So unintended. So wrong. I’m not disclosing her name to respect her privacy. As for the disqualification, I need to go back within and work on my disappointment and turn this all into a lesson for my growth and evolution as a player and human being. I apologize to the @usopen tournament and everyone associated for my behavior. I’m very grateful to my team and family for being my rock support, and my fans for always being there with me. Thank you and I’m so sorry. Cela ova situacija me čini zaista tužnim i praznim. Proverio sam kako se oseća linijski sudija, i prema informacijama koje sam dobio, oseća se dobro, hvala Bogu. Njeno ime ne mogu da otkrijem zbog očuvanja njene privatnosti. Jako mi je žao što sam joj naneo takav stres. Nije bilo namerno. Bilo je pogrešno. Želim da ovo neprijatno iskustvo, diskvalifikaciju sa turnira, pretvorim u važnu životnu lekciju, kako bih nastavio da rastem i razvijam se kao čovek, ali i teniser. Izvinjavam se organizatorima US Opena. Veoma sam zahvalan svom timu i porodici što mi pružaju snažnu podršku, kao i mojim navijačima jer su uvek uz mene. Hvala vam i žao mi je. Bio je ovo težak dan za sve.

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on Sep 6, 2020 at 3:58pm PDT

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.09.2020 - 10:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега