Ѓоковиќ го победи Хуркач но не е сигурен учесник во полуфиналето во Торино

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денес го победи Полјакот Хуберт Хуркач во мечот од 3. коло на завршниот АТП турнир во Торино. Во меч што траеше 2 часа и 6 минути, Србинот славеше победа со 7:6 (7:1), 4:6 и 6:1.

Триесет и шестгодишниот Србин е на второто место во Зелената група. Хуркач е претпоследен. Ѓоковиќ ќе го чека епилогот од вечерашниот меч меѓу Јаник Синир и Холгер Руне за да знае дали ќе игра во полуфиналето.

Претходно беше објавено дека Италијанецот Јаник Синер прв од оваа група се пласира во плејофот на турнирот.

Награден фонд на турнирот изнесува 15 милиони долари.

16.11.2023 - 19:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега