Германија „преживеа“ во Минхен

Германија успеа да се извлече против Унгарија и со реми да помине групната фаза од Европското првенство. Натпреварот заврши 2-2, а со ист резултат заврши и дербите меѓу Франција и Португалија.

Унгарците на два пати имаа водство и беа многу блиску до пласман во нокаут фазата, но сепак Леон Горецка со голот во 84. минута беше херој за „панцирите“.

Во натпреварот Франција – Португалија водството го донесе Роналдо, а до полувремето Карим Бензема израмни на 1-1 од белата точка.

Истиот фудбалер 47. минута донесе водство од 2-1 за „галските петли“, додека конечните 2-2 ги постави Кристијано Роналдо повторно од пенал во 60. минута. Со овој гол Роналдо се израмни на вечната листа со Иранецот Али Даеи со 109 репрезентативни гола.

 

24.06.2021 - 00:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега