Герасимовски: Нема да дозволиме Општина Центар да биде блокирана поради судски процес стар 10 години

 

Долгогодишниот судски процес што започна пред 10 години и поради кој општината треба да плати 72.800.000,00 денари на име оштета на Пелагонија АД Гостивар, денеска е тема на денешната седница на советот на Општина Центар.

Советниците одлучија со ребаланс да се зголеми Буџетот за 72.800.000,00 денари, средства планирани за обештетување на тужителот Друштвото за градежништво, производство и инженеринг Пелагонија АД Гостивар, по последната пресуда на Апелациониот суд, пристигната во јуни.

Дополнително, покрај основниот долг, Општината треба да исплати и камати, со што севкупниот долг ќе се дуплира.

Се работи за правосилна извршна пресуда што може да биде предмет на присилно извршување пред надлежен извршител.

Општината се соочи со блокирање на сметката за истиот предмет уште во 2018 година, овојпат вели градоначалникот Герасимовски нема да дозволам тоа да се случи:

„Револтиран сум што после маратонските судски процеси, сето ова заврши на штета на центарци. Тековните проекти што ги спроведува општината не смеат да бидат запрени ниту смее да има застој во работата и услугите што ги даваме на граѓаните. Нема да дозволам сметката на општината да биде блокирана. Мораме до крај да ги спроведеме започнатите проекти како градинката во Пролет, модернизацијата на уличното осветлување, доградбата на Коле Неделковски, реконструкцијата на улиците“, истакна Герасимовски.

09.07.2024 - 18:18

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега