Генчовска: Чекаме инструкции од Петков за протерувањето на руските дипломати

 

Очекуваме инструкции од премиерот Кирил Петков што да правиме, изјави бугарската министерка за надворешни работи во оставка Теодора Генчовска по претседавачкиот совет во Народното собрание. Таа додаде дека се разговарало за ситуацијата со протерувањето на 70 вработени во руската амбасада и заканата дека Русија ќе ја затвори својата мисија во нашата земја доколку не ги повлечеме нашите две ноти.

„ Строго ја следевме процедурата. Пристигнаа писмата со списоците. Побаравме инструкции од Советот на министри, ни кажаа што да правиме и целосно постапивме по процедура“, прецизираше министерката за надворешни работи во оставка.

На прашањето дали има докази дека овие 70 луѓе работеле против интересите на Бугарија, Генчовска рече: „Тоа треба да го прашате ДАНС. Во МНР пристигнуваат само имиња со лични податоци“.

На прашањето дали има извештај на ДАНС, таа одговори: „Нема извештај. Има писмо со списоци. Ова писмо е потпишано од претседателот на ДАНС“, потоа се прецизира: „Постојат две писма со списоци потпишани од претседателот на ДАНС“.

01.07.2022 - 11:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега