Г7 се закани со нови санкции кон Русија

 

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Г7 денеска ветија дека ќе ја зајакнат економската и политичката изолација на Русија, ќе продолжат да ја снабдуваат Украина со оружје и ќе работат на ублажување на глобалниот недостиг на храна како последица на војната.

По состанокот во 400-годишниот замок во одморалиштето Вајсенхаус на Балтичкото Море, високи дипломати од Велика Британија, Канада, Германија, Франција, Италија, Јапонија, Соединетите Американски Држави и Европската унија, исто така, ветија дека ќе продолжат да обезбедуваат војска и одбрана помош за Украина.што и да е потребно“, објави Ројтерс.

Клучот за поголем притисок врз Русија е да се забрани или постепено да се укине купувањето на руска нафта од страна на земјите-членки на ЕУ.

14.05.2022 - 14:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега