Французите удрија по Гугл: Компанијата ќе се олесни за 272 милиони долари

„Гугл“ на блог објави дека се согласил да ја подмири паричната казна, која е наметната поради начинот на кој ги водел преговорите, „бидејќи време е да се продолжи понатаму“.

Францускиот надзорник на конкуренцијата го удри Гугл со уште една голема казна во средата поради долготрајниот спор околу плаќањата на француските издавачи за нивните вести.

Француската управа за конкуренција соопшти дека наметнала парична казна од 250 милиони евра (272 милиони долари) затоа што Гугл не исполнил некои од обврските што ги презел како дел од преговорите. Спорот е дел од поголемите напори на властите во Европската унија и ширум светот да го принудат Google и другите технолошки компании да ги компензираат издавачите на вести за содржината.

Американскиот технолошки гигант беше принуден да преговара со француските издавачи откако судот во 2020 година ја потврди наредбата во која се вели дека плаќањата се потребни според директивата за авторски права на Европската унија од 2019 година.

„Гугл“ на блог објави дека се согласил да ја подмири паричната казна, која е наметната поради начинот на кој ги водел преговорите, „бидејќи време е да се продолжи понатаму“. Наведено е дека казната „не е пропорционална“ со прашањата покренати од француското набљудување и „не ги зема доволно предвид“ напорите на Google да одговори и да ги реши проблемите. Франција беше првата од 27-те земји на ЕУ што ја усвои директивата за авторски права, која одредува како издавачите и новинските компании склучуваат договори за лиценцирање со онлајн платформите.

Пресудата од средата на француската антимонополска управа е четврта во исто толку години против Google поради неусогласеност со правната рамка на ЕУ која има за цел да ги воспостави „потребните услови за избалансирани преговори меѓу новинските агенции, издавачите и дигиталните платформи“.

21.03.2024 - 10:19

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега