Францускиот премиер си поднесе оставка

 

Францускиот премиер Жан Кастекс денеска поднесе оставка, соопштија од неговиот кабинет.

Ројтерс претходно објави, цитирајќи два неименувани владини извори, дека Кастекс пристигнал во Елисејската палата за да поднесе оставка.

Оставката на Кастекс овозможува долгоочекуваната реконструкција на владата, по претседателските избори во април на кои Емануел Макрон освои втор мандат.

16.05.2022 - 17:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега