ФОТО: Тетовци на протест против поскапувањето на струјата

Тетовци масовно излегоа на протест вечерва против поскапувањето на електричната енергија. Велат дека бараат итно да се повлече одлуката за поскапување од 7,4 отсто

-Понатаму, бараме да ја намали струјата за 20 отсто бидејќи во време на пандемија истото го направија многу други држави во Европа и регионот, рече Арианит Џафери, организатор на протестот за Сител пред почетокот на протестот.

 

Освен тоа, граѓаните да се укине и Регулаторната комисија на енергетика, бидејќи како што велат, таа работи само во корист на компаниите.

Протестирачите бараат и да се направи неутрално тело кое ќе го проверува квалитетот на услугата која граѓаните ја добиваат.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.08.2020 - 19:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега