(ФОТО) Нова мапа по падот на Лисичанск: Руската војска се подготвува за нова офанзива

Рускиот претседател Владимир Путин го прослави преземањето на Лисичанск и границата на Луганската област и ја испрати руската војска на оперативна пауза.

Институтот за проучување на војната објави нова мапа и анализа на ситуацијата во Украина, по што се очекува нов напад на руските воени сили.

Воените операции продолжуваат источно од Бахмут по што се очекува офанзива на Доњецк, откако Русија имаше неуспешни напади северно од Харков.

05.07.2022 - 11:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега