ФОТО: Доктор објави рендген снимки кои покажуваат која е разликата на белите дробови кај вакцинираните и невакцинираните

Шокантните фотографии од рендген на белите дробови на двајцата пациенти покажуваат каква разлика навистина прават вакцините. Фотографиите го покажуваат ефектот на вирусот врз белите дробови на пациентите со ковид-19, но едниот пациент е вакциниран додека другиот не.

– Единствени луѓе кои многу се разболуваат се невакцинирани лица – изјави шефот на персоналот во Медицинскиот центар „Deer Valley“, д-р Сем Дурани и додал дека невакцинираните луѓе често мора да бидат на механичка вентилација или на кислород, наведува британски „Сан“.

– Скеновите на белите дробови на вакцинираниот пациент со ковид-19 покажуваат поголем проток на воздухот, при што поголемиот дел од белите дробови се обоени во црно, што значи дека нема оштетувања или тоа оштетување е мало. Од друга страна, рендгенот на невакцинираната личност покажува дека белите дробови се закрчени, што го ограничува протокот на кислород во целото тело – рекол д-р Дурани.

– Вакцините штитат од потешки форми на болеста и смртност кај повеќето луѓе кои се заразуваат со коронавирусот. Дури и кај пробивните инфекции кои завршуваат со пневмонија, нивните КТ скенови и понатаму не беа толку лоши како оние на невакцинираните пациенти. – објаснил тој.

 

27.10.2021 - 09:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега