Финската премиерка по 19 години брак, се разведува од својот сопруг

Финската премиерка Сана Марин и нејзиниот сопруг Маркус Раиконен се разведуваат по 19 години заедно, објави Марин на Инстаграм.

„Заедно поднесовме барање за развод. Благодарни сме за 19 години заедно и на нашата сакана ќерка“, напиша Марин.

„Ние сме сè уште најдобри пријатели, ладни еден со друг и родители полни љубов. Ќе продолжиме да поминуваме време заедно како семејство и еден со друг”, додаде таа.

Марин и Раиконен, бизнисмен и поранешен професионален фудбалер, се венчаа во 2020 година, според финскиот јавен радиодифузен сервис YLE, како што објави Си-ен-ен.

Марин стана најмладата премиерка во светот кога ја презеде функцијата во 2019 година, но нејзината Социјалдемократска партија загуби на парламентарните избори минатиот месец во Финска.

10.05.2023 - 21:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега