Филипче: Регистрирани несакани реакции кај неколку од вакцинираните здравствени работници

Министериот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско прашање кажа дека немало многу пријавени несакани реакции од досега вакцинираните здраствени работници.

-Освен покачена температура кај еден или двајца од здраствените работници една вечер по апликацијата на вакцината и локална реакција во смисла на црвенило, блага болка и оток, нешто што беше и опишано во  упатството како можи несакани реакции нема пријавено други несакани реакции кај пациентите вакцинирани од коронавирусот, рече Филипче.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.03.2021 - 13:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега