Филипче: Мора да се живее со вирусот и рестрикцијата на движење нема да има ефект

Здравствениот систем од крајот на февруари и почетокот на март е во постојана вонредна состојба, вели министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција по завршувањето на седницата на Советот за безбедност.

„Мора да се живее со вирусот и рестрикцијата на движење нема да има ефект. Мерките се задолжително носење на маски и забрана за групирање, но да живееме нормално.Актуелната ситуација со пандемијата на ковид-19 во земјава, мерките и активностите на надлежните институции – главна тема на денешната деветта седница на Советот за безбедност кај претседателот Стево Пендаровски“, изјави Филипче.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.10.2020 - 16:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега