Филипче: Кај нас нема мутации на вирусот од Англија, но има други

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска во изјава за новинарите кажа дека во Македонија се уште не е детектиран новиот вид на коронавирус како оној во Велика Британија.

„Од летото досега, во лабораторијата на МАНУ се детектирани шест-седум типа, со мутации како што биле и во Британија. Но, не се работи за истиот, туку за сосема различен, што е откриен во Србија и во Швајцарија“, истакна Филипче.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.01.2021 - 12:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега