„Фејсбук“ донесе одлука: Се укинуваат повеќе функции

Социјалната мрежа планира да ги оневозможи функциите како што се пријателите во близина, но не е објавена конкретна причина за овој потег. Покрај тоа, податоците за локацијата собрани од корисниците ќе бидат автоматски оневозможени.

Функцијата „Пријатели во близина“ беше додадена на Фејсбук во 2014 година и беше имплементирана за да се создаде подобра врска помеѓу пријателите. Функцијата е достапна за платформите Андроид и иос, кои веќе имаат можности за следење GPS.

Од 1 јуни, временските предупредувања, историјата на локација и историјата на заднина исто така нема да бидат достапни. Бидејќи Фејсбук не споменува планови за враќање на споменатите функции, се верува дека тие трајно ќе бидат отстранети.

Од 31 мај споменатите апликации и сервиси ќе престанат да собираат податоци за локацијата и заднините во позадина, а корисникот нема да мора ништо да прави. Фејсбук автоматски ќе оневозможи се, пренесува Б92.

10.05.2022 - 17:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега