Евросонг се сели во САД: Организаторите подготвуваат нов музички натпревар

 

Изборот на песна на Евровизија објави дека Американскиот натпревар за песна ќе се одржи во САД за прв пат следната година.

Тоа е адаптација на Евровизија на која ќе учествуваат претставници на сите 50 американски држави, пет американски територии (Американска Самоа, Гуам, Северните Маријански острови, Порторико и Девствените острови) и Вашингтон Д.Ц.

Натпреварот ќе се емитува на NBC и ќе се состои од неколку квалификациски рунди, проследени со полуфинале и големо финале. Победничката песна ќе биде прогласена за „Најдобра оригинална песна“. Соло артисти, дуети, бендови и диџеи можат да учествуваат на натпреварот.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Eurovision Song Contest (@eurovision)

„Последните 65 години, Евровизија ги поврзуваше луѓето од сите страни. Како сопственици на овој успешен формат, имавме можност да видиме како наоѓа место во срцата на милиони луѓе во Европа и пошироко со музика и оригинални песни и со луѓе од Америка “, рече Мартин Остердал, извршен супервизор на Евровизија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.05.2021 - 15:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега