Европските лидери нема да се обратат по Самитот во Брисел: Нема напредок во преговорите со Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон, заедно со првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен нема да се обратат во Брисел.

Иако требаше да одржат прес-конференција по Самитот на ЕУ – Западен Балкан, сепак тоа не се случи, а уште пред почеткот на Самитот, Жосеп Борел кажа дека „денеска не е добар ден затоа што Бугарија го блокира процесот“.

Во моментов нема напредок во преговорите со Бугарија.

23.06.2022 - 14:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега